Murphy Kanunlarının Kaynağı Nedir?

Bu yazının daha güncel bir versiyonu için tıklayın

Birkaç tane kuyruk olan gişelerde ya da kasalarda gözünüze kestirdiğiniz bir tanesine girdiğiniz anda diğerleri daha hızlı ilerlemeye başlar. Arabayı yıkattığınızın ertesi günü berbat çamurlu bir yağmur yağar. Banyoya girip musluğu açtığınızda telefon çalar... Böyle örnekler uzatılabilir. Bunları yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Evrensel Murphy kanunlarından biri daha çalıştı demektir. Bu kanunlardan en bilineni “Bir şey ters gidebiliyorsa gider” sözüdür. Bu sözün üzerine çeşitlemeler yapılmış, her türlü durum için Murphy kuralları uydurulmuştur.

Murphy kimdir, bu kanunları nereden çıkarmıştır? Çok kötümser biri olduğu kesin. Murphy kanunları için kaynak araştırması yapıldığında pek çok değişik hikaye ortaya atılıyor. Konu hakkında yazılmış pek çok kitap da bulunuyor.

Bu kadar kaynağın içinde, benim en akla yatkın bulduğum hikaye ise şu şekilde;

Hikayenin başlangıcı Kaliforniya’daki Edwards Hava Üssü’nde 1949 yılına kadar gidiyor. Murphy’nin, Amerikan Hava Kuvvetlerinin MX981 kod adlı, çarpışma testi araştırma projesi sırasında John Stapp tarafından meşhur edilmesine dayanıyor. Kanunun isim babası, o sırada mühendis bir yüzbaşı olan Ed Murphy. Gerginlik ölçen algılayıcılarda kablolamadan doğan sürekli hatalardan bıkan Murphy, kablolamayı yapan teknisyene kızgınlığını “bir işi yanlış yapmanın bir yolu varsa, bu adam onu mutlaka bulur” diyerek dile getiriliyor. Buradaki komedi potansiyelini gören iş arkadaşları, Murphy’nin bu cümlesi ve çeşitli varyasyonlarına “Murphy’nin Kanunları” adını veriyorlar ve aralarında esprili bir şekilde yaymaya başlıyorlar.

Bu kanunların kapalı bir çalışma ortamı olan bu hava üssünden, halka ve dünyaya yayılmasının sebebi de yine John Strapp. Proje ile ilgili yaptığı basın toplantısında gazetecilere şöyle diyor: “Yıllardır yaptığımız çarpışma testlerinin güvenle devam etmesi; Murphy Kanunları’na kalpten inanmamız ve kaçınılmaz olan sonuçları sürekli görmezden gelmemizden kaynaklanmaktadır!”.  Bu basın toplantısı ve ardından Murphy Kanunu’nun bazı reklamlarda kullanılması, bir anda kamuoyunda bir ilgi patlamasına yol açmış ve “Murphy Kanunları” önce Amerikan toplumunda, sonra dünyada bir anda büyük bir ilgi ile karşılaşmıştır.

Belki de işleri oluruna bırakmalı. “Bir şey ters gidebiliyorsa 
g
     i
         d    
                e
                    r!”

Murphy Kanunları – 1 - Genel Kanunlar
Murphy Kanunları - 2 – Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Bilgisayarlar
Murphy Kanunları – 3 – İş Hayatına Dair Kanunlar
Murphy Kanunları – 4 – Politika ve Politikacılar
Murphy Kanunlarının Kaynağı Nedir? Murphy Kanunlarının Kaynağı Nedir? Reviewed by Fırat Tarman on Haziran 07, 2013 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.