Hakkımda

İsmim Fırat Tarman. Elektrik-Elektronik mühendisiyim. İnsanlar meslek kararlarını genelde üniversiteye başladıklarında, bazen ellerinde olarak bazen de olmadan alıyorlar. Benim için pek öyle olmadı. 11 yaşında Elektronik Mühendisi olmaya karar vermiştim. Mekanik ve elektronik şeylere merakım zaten vardı. Hemen hemen her şeyin içini açıp incelerdim. Sanıyorum Orta-1 de idim (benim zamanımda ortaokul vardı tabii ki). Hürriyet’te adını tam hatırlamadığım, “kendimiz yapalım” türü bir köşe yayınlanıyordu ben de ilgi ile takip ediyordum. Mekanik, elektrikli, ahşap vs. birşeylerin nasıl yapıldığını anlatan bir köşeydi. Bir gün nasıl akıl ettilerse bir flip-flop devresi şeması verdiler. Bildiğimiz (yani biz elektronik mühendislerinin) klasik multivibratör devresi, 2 transistör 2 direnç ve 2 kondansatörden oluşan basit bir şey. Devre iki adet küçük ampulü sıra ile yakıp söndürüyordu (o zamanlar LED yoktu, en azından piyasada satılmıyordu). Hemen oturduğumuz kasabadaki radyo tamircisinden parçaları alıp, (lehim yapmayı bilmediğim ve havyam olmadığı için) zil telleriyle birbirine bağlayarak devreyi yaptım. Çalıştığı andaki zevki anlatmam mümkün değil. O gün bu gün sürekli vakit buldukça elektronik ile uğraşıyorum. Üniversitede de 1. tercihim olan Elektrik-Elektronik Mühendisliğini kazanınca artık kaderim belli olmuştu. Üniversiteye girer girmez bilgisayarla da tanışınca (PC değil, mainframe! 1982’den bahsediyoruz, delikli kart okuyucu bile kullandım) artık olay koptu. Technomania hala sürüyor... Her türlü teknolojik, elektronik ve bilgisayar ile ilgili konularda. Bana ulaşmak için techno (nokta) 65 (at) hotmail (nokta) com e-mail adresini kullanabilirsiniz.


Neyi amaçlıyorum?

Yorumlarınızı ve eleştirilerinizi okumaktan büyük keyif alıyorum ve onlardan birşeyler öğreniyorum. Herhangi bir para kazanma derdi olmayan ve hobi olarak büyük keyif aldığım bloguma bu şekilde katkıda bulunmanız, yazmak için beni teşvik etmeye devam edecektir.
Hakkımda Hakkımda Reviewed by Fırat Tarman on Mayıs 06, 2020 Rating: 5

4 yorum:

 1. Aynı yazı serisini izleyerek Transistorlu/AM radyo yapma mutluluğunu yaşamış biri olarak sayfaları zevkle, heyecanla ve gıpta ile okuyorum ! Belliki yaşlarımız da tutuyor ama bu sohbeti paylaşacak kişi bulmak giderek zorlaşmıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Sohbeti paylaşacak kişi bulmak hep zordu ama giderek daha da zorlaşıyor. Ben de içimi buraya döküyorum işte :)

   Sil
 2. Fırat bey selamlar yukarıda yazılı "techno (nokta) 65 (at) hotmail (nokta) com" posta adresinden size ulaşmaya çalıştım ama posta kutusu artık kullanılmıuor diye otomatik yanıt geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi kontrol ettim, bir sorun görünmüyor. E-mail adresini tekrar kontrol edebilir misiniz?

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.