Bütün Internet Basılı Hale Getirilse, Kaç Ağaç ve Kaç Sayfa Kağıt Gerekirdi?

University of Leicester’dan öğrenciler, internetin basılı hale getirilmesi için ortalama ne kadar kağıt harcanacağını hesapladılar. Hesaplamalara göre, internetin olağanüstü boyutuna rağmen, Amazon ormanlarındaki ağaçların %1’inden daha azı, internetin arama motorlarından erişebildiğimiz kısmını yazılı hale getirmek için harcanacak kağıdı karşılayabiliyor. Ne kadar kağıt kullanılacağının ve ne kadar ağaç gerekeceğinin daha rahat canlandırılabilmesi için öğrenciler Evangeline Walker ve George Harwood, Dünya üzerindeki eşi benzeri olmayan büyüklükteki Amazon ormanlarını referans aldılar. Amazon ormanları Güney Amerika’da bulunuyor ve 5.5 milyon kilometre karelik alan üzerinde yaklaşık 400 milyar ağacı barındırmasıyla, Dünya’nın en büyük ormanı olma özelliğini taşıyor.
İnternet sitelerinin içerdiği verilerin boyutunu hesaplamak için öğrenciler, Wikipedia’nın İngilizce versiyonunu kullandılar. Wikipedia içerisindeki rastgele herhangi bir makalenin basılı hale getirilmesi için ortalama 15 sayfa kağıt gerekiyor. Bu sayı Wikipedia’nın kendi barındırdığı içeriklerle çarpıldığında kabaca 70,859,865 sayfa A4 kağıdı yalnızca Wikipedia’nın basılı hale getirilmesi için gerekiyor.
Bütün internetteki içerikler üzerinde ortalama olarak uygulanan bu rakamla yaklaşık olarak 4.54 milyar sayfa A4 kağıdı, bütün internetin yazılı hale getirilmesi için gerekiyor. Amanzon’da bulunan her ağacın kağıt yapımına elverişli olduğu düşünülerek yapılan kıyaslamada, bütün alanın 5.5 milyon kilometre kare olduğu düşünüldüğünde her bir kilometre kareye 70,909 ağaç düşüyor. Kullanılabilecek her ağaçtan 17 adet 500 tabakalık kağıt topları elde etmek mümkün. Bu da toplamda her ağaçtan 8,500 kağıt elde edilmesi anlamına geliyor.
Wikipedia’nın basılı hale getirilmesi için gereken 70,859,865 sayfa kağıt üzerinden hesaplandığında, 141,720 adet 500 tabakalık kağıt destesi sadece Wikipedia için gerekiyor. Bu da Wikipedia’nın basılı hali için 8,337 ağaç gerektiği anlamına geliyor. Amazon üzerinden düşünüldüğünde Wikipedia için gereken ağaç sayısı Amazon ormanlarının her bir kilometre karesinin %12 sine denk geliyor. Yine öğrencilerin tahminleri üzerinden, bütün internet için gereken kağıdın elde edilmesinde kullanılacak ağaç miktarını hesapladığımızda 8,011,765 sonucu elde ediliyor. Bu rakam da Amazon ormanlarının kabaca 113 kilometre karesinde bulunan ağaç miktarına eşit.
Fakat bu rakamlar sadece arama motorlarından erişime açık internet siteleri için gerekli. Yapılan tahminlere göre internet sitelerinin yalnızca %0.2’sine arama motorları üzerinden erişim sağlanabiliyor ve bu kısmın basılı hale getirilmesi için gerekli ağaç miktarı Amazon ormanlarının %0.002 sini oluşturuyor. İnternetin geriye kalan %99.8’lik kısmı ise Dark Web olarak adlandırılıyor ve sıradan arama motorlarıyla bu sitelere erişim sağlanmıyor. Bu kısım üzerinde de kabaca bir hesap yapılırsa, Amazon ormanlarının %2 lik bir kısmında bulunan ağaçlar bütün bir internetin basılı hale getirilmesine yetiyor.
Öğrenciler bu çalışmalarını Journal of Interdisciplinary Science Topic’de yayımladılar.

Kaynak: University of Leicester. (2015, April 22). How much of the Amazon rainforest would it take to print the Internet?. ScienceDaily. Retrieved April 26, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150422104128.htm
KAYNAK
BilimFili.com – “https://bilimfili.com/butun-internet-basili-hale-getirilse-kac-agac-ve-kac-sayfa-kagit-gerekirdi/”,
<https://bilimfili.com/butun-internet-basili-hale-getirilse-kac-agac-ve-kac-sayfa-kagit-gerekirdi/>
Bütün Internet Basılı Hale Getirilse, Kaç Ağaç ve Kaç Sayfa Kağıt Gerekirdi? Bütün Internet Basılı Hale Getirilse, Kaç Ağaç ve Kaç Sayfa Kağıt Gerekirdi? Reviewed by Fırat Tarman on Nisan 15, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.