Teknoloji şirketlerinin adı nereden geliyor?

Tanıdığımız pekçok markanın kendilerine has hikayeleri var.

Bu yazıda teknoloji, dayanıklı ürünler ve otomobil alanında faaliyet gösteren tanınmış bazı şirketlerin isimlerinin nereden geldiğini incelemeye çalıştım.

Sadece isim öyküsünü bulabildiğim şirketlere yer verdim, o yüzden "şu da vardı" diyecekseniz, öyküsünü de gönderin :)

Dünyanın en büyük mühendislik firmalarından biri olan ABB, ASEA (Allmänna Svenska Elektriska Aktiebolaget - İsveç) ve BBC (Brown, Boveri & Cie. İsviçre) şirketlerinin 1988 yılında birleşmesinden kurulmuştur. İlk yıllarında Asea Brown Boweri ismini ve ABB kısaltmasını birlikte kullanırken, günümüzde sadece ABB ismini ve logosunu kullanmaktadır. ASEA, İsveç Genel Elektrik Şirketi demektir. Brown Boveri ismi ise, 1891'deki kurucuları olan Charles Eugene Lancelot Brown and Walter Boveri'nin soyadları ile oluşturulmuştur.


Amazon - Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketine isim ararken, sıralamada başlarda çıkması için “A” harfiyle başlamasını istiyordu. “A” harfiyle başlayan kelime aramak için sözlük karıştıran Bezos, sonunda “Amazon”a karar kıldı. Bunu tercih etmesinin nedenleri ise Güney Amerika’da bulunan Amazon'un dünyanın en uzun nehri olması ve onun da dünyanın en büyük firmasını kurmak istemesiydi.

Şirket, Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından 1 Nisan 1976'da kurulmuştur. Apple (elma) ismi, meyve diyeti yaptığı bir sırada bir elma çiftliğini ziyaret eden Steve Jobs tarafından konulmuştur. Steve Jobs bu ismin eğlenceli, ruh taşıyan ve ürkütmeyen bir isim olduğunu söylemiştir.

İlk kuruluşundaki adı Erel Çelik'tir. Lütfü Doruk ve Edip Ossa tarafından kurulmuştur. Daha sonra ortaklar arasında anlaşmazlık çıkınca, Lütfü Doruk 1953'te Vehbi Koç ile ortak oldu. Ortak şirketin adı Erel Çelik Eşya oldu. Ancak eski ortak Edip Ossa bu isim yüzünden dava açınca, şirketin ismi Arçelik olarak değiştirildi. 

Dünyanın en büyük 5 PC üreticisinden biri olan Asus (Asustek Computer Inc.), ismini Yunan mitolojisindeki kanatlı at Pegasus'tan esinlenerek koymuştur. Alfabetik listelemede daha yukarılarda yer almak için, Pegasus'un son 4 harfi kullanılarak marka oluşturulmuştur.

Beko'nun kuruluş ve isim hikayesi kendi web sitelerine göre şu şekilde; "Türkiye'nin yeni yeni sanayileşmeye başladığı 1950'li yıllarda, Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç, Türkiye'ye döviz kazandıracak bir ürün arayışındaydı. O yıllardaki ülke koşulları çerçevesinde, bir salça ve konserve fabrikası yatırımı için bu alanda tecrübe sahibi olan Bejerano ile ortaklık kurdu. 1954'te kurulan şirketin ismi, Bejerano'nun ve Koç'un ilk iki harflerinin birleşmesiyle Beko olarak tescil edildi. Ancak, ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle, şirket faaliyete geçemedi.

O yıllarda, General Elektrik ampullerinin satış ve bayiliğini kurma fırsatı doğunca, konserve şirketinin ismi Beko Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi. Böylece, Anadolu'da ilk kez bayilik sistemi kuran Vehbi Koç, Arçelik ürünlerini de bu sistemle tüketicinin evine kadar ulaştırdı."

Konserveye niyet, elektronik şirketine kısmet...

Merkezi Detroit'te bulunan şirketin adı, Detroit şehrini kuran Fransız kaşif Antoine Laumet de La Mothe, sieur de Cadillac'ın anısına verilmiştir.

FIAT, Fabbrica Italiana Automobili Torino (İtalyan Otomobil Fabrikaları, Torino) sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkiye'deki ortağı da Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş., yani Tofaş.

Kurucusu Henry Ford'un soyadı marka olmuştur.

GE, ünlü Amerikalı mucit Thomas Edison tarafından 1889 yılında kurulmuştur. O tarihe gelene kadar, Edison'un ampul, elektrik motoru, dinamo, aydınlatma gereçleri gibi pekçok değişik alanda faaliyet gösteren şirketleri vardı. Hepsini tek bir "genel" şirketin altında toplayarak, General Electric adı altında birleştirmiştir.


Kurucusu Max Grundig'in soyadı markalaşmıştır.

Honda da, ismini kurucusundan alan bir şirket. Kurucusu Soichiro Honda'dır.


HP, yani Hewlett-Packard da, Apple gibi bir garaj şirketidir. Palo Alto'da bir garajda  William "Bill" Redington Hewlett ve David "Dave" Packard adlı girişimciler tarafından 1939'da kurulmuştur.

Hyundai, Kore dilinde modernlik anlamına gelmektedir. 1947 yılında küçük bir inşaat şirketi olarak kurulmuştur.

George Eastman tarafından 1888 yılında Eastman Kodak olarak kurulmuştur. George Eastman, firması için kolay söylenen, kısa, başka bir isme benzetilemeyen ve anlamsız bir isim arıyordu. Annesi ile kelime oyunu oynarken bu kelimeyi bulmuşlar ve hoşlarına gitmiştir. 

Danimarka firması Lego'nun ismi, Danimarka dilinde "leg godt"tan gelmektedir. Leg godt, "iyi oynamak" anlamına geliyor. 

Çocukluk arkadaşı olan Bill Gates ve Paul Allen, Microsoft'u 1975'te kurdular. İsmi Paul Allen bulmuştu ve İngilizce Microprocessor (mikroişlemci) ve Software (yazılım) sözcüklerinin birleştirilmesinden oluşuyordu.

Şirket 1928'de Galvin soyadlı iki kardeş tarafından Galvin Manufacturing Corporation adı ile kurulmuştur. 1930 yılında oto radyosu yapmaya giriştiler. Bu radyoya bir marka yaratmak için "Motor" (motorcar=araba) ve "ola" (ses) kelimelerini birleştirdiler. Radyolar çok tutuldu ve marka o kadar bilinir oldu ki, şirket ismini Motorola olarak değiştirdi.

Finlandiya şirketi Nokia AB'nin adı, kurulduğu kasaba Nokia ve yakından geçen Nokianvirta nehrinden geliyor.

Hollanda firması Koninklijke Philips N.V., 1891 yılında Eindhoven şehrinde Gerard Philips ve babası Frederik Philips tarafından kurulmuştur.

Ünlü otomobil üreticisi, 1899 yılında, Louis Renault ve kardeşleri Marcel ile Fernand tarafından Société Renault Frères (Renault biraderler) adı ile kurulmuştur.


Kore lisanında "sam" üç, "sung" ise yıldız anlamına geliyor. Yani Samsung Üçyıldız demek. Yıldızların anlamları büyüklük, çokluk ve güç.

1950'de kurulan Seat'ın ismi, İspanyolca, Sociedad Española de Automóviles de Turismo (İspanyol Gezinti Arabası Şirketi) sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuştur.

1847'de kurulan Siemens, kurucusu Werner von Siemens'in ismini taşımaktadır.


"Sonus", Latince "ses" anlamına gelmektedir. Ayrıca Sony kurucuları kendilerine "parlak genç adamlar" anlamında "sonny boys" diyorlardı. İsim de buradan gelmektedir.

Toshiba 1938 yılında Shibaura Seisaku-sho (kuruluşu 1875) ve Tokyo Denki (kuruluşu 1890) şirketlerinin birleşmesi sonucunda Tokyo Shibaura Electric K.K. olarak kurulmuştur. 1978 yılında isim kısaltılarak Toshiba Corporation olmuştur.


Kurucusu Kiichiro Toyoda'nın adını taşıyan şirket, 1937 yılında adını Toyota olarak değiştirmeye karar verdi. Sebeplerden biri "Toyoda"nın "verimli çeltik tarlaları" anlamına gelmesi, diğeri ise "Toyota" yazarken Japonca 8 fırça darbesi kullanılmasıydı (8 rakamı uğurlu sayılıyordu).

Vodafone kelimesi, Voice (ses) den gelen VO , data (veri) dan gelen DA ve phone (telefon) dan alınan FONE heceleri ile oluşmuştur.

Hitler'in Nazi Partisi tarafından 1937 yılında kurdurulan Volkwagen'in kuruluş amacı, tek tip halk arabası üretmekti. Böylece sadece zenginler değil, herkes araba sahibi olabilecekti. Volkswagen, Almanca'da "halk arabası" anlamına gelmektedir.

Teknoloji şirketlerinin adı nereden geliyor? Teknoloji şirketlerinin adı nereden geliyor? Reviewed by Fırat Tarman on Ocak 03, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.