HERŞEYİN “İYİ”SİNİ BULMAK İÇİN


Internette pekçok şeyi araştırırken emektar Google yardımcı, ama yine de her şeyin toplu olduğu siteler daha da ilgimi çekiyor. Bunlardan biri de iyi.net. Ben bu site ile Sony Xperia Z1 araştırırken tanıştım. Buradaki fiyatları incelediğimizde de ucuz bulabileceğimiz seçenekler ortaya çıkıyor. 


Kendi deyimleri ile “En iyi markaları sizler için bir arada topladığımız sosyal alışveriş rehberi”. Hakikaten bu tanım bence de çok doğru. “Sosyal Alışveriş Rehberi” siteyi tam olarak tanımlıyor.

İyi.net’in kategorileri Mobil Dünya, Bilgisayar, Fotoğraf ve Kamera, Görüntü ve Ses Sistemleri, Ofis Makinaları, Beyaz Eşya, Anne ve Bebek ve de Motorlu Taşıtlar (henüz faaliyete geçmemiş) olarak belirlenmiş. Kategoriler dışında ürüne veya markaya gore aramalar da yapılabiliyor. Benim incelediğim bugün itibarı ile 1600’den fazla marka mevcut.

Kategorilerin içine girdiğinizde her kategorideki cihazların detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Cihazların yanlarında “iyimetre” skorları yer alıyor. Bu skorlar, kullanıcı yorumları ve verdikleri puanlar ile oluşturuluyor. Yine kategoriler altında çeşitli sıralama seçenekleri mevcut. İstediğiniz kategorideki cihazları, aldıkları puana göre, çeşitli çevrimiçi mağazalardaki fiyatlarına göre ve hatta siteye eklenme tarihlerine göre sıralamak mümkün olabiliyor. Sıraladığınız ürünlerin detay sayfalarına da girerek teknik özelliklerini de inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Sitenin bazı özelliklerini kullanabilmek için üye olunması gerekiyor. Üye olduğunuzda, herhangi bir ürünü aynı kategorideki diğer bir ürünle karşılaştırma, ürünü takip ederek ürün değişiklikleri hakkında e-mail yolu ile bilgi alma ve ürünü bir listeye ekleme gibi seçenekler kullanımınıza sunuluyor. E-mail ile üye olunabildiği gibi, Facebook, Twitter veya Google+ ile de üyelik seçenekleri mevcut. Ben genelde sosyal medya hesaplarım ile üye olmaktan pek hoşlanmadığım için e-mail adresimi kullanarak üye oluyorum ama, sosyal medya hesapları ile üye olmanın da kendine göre avantajları var tabii ki.

Sitenin bir de forum alanı var. “Teknoloji Forumları” adı altındaki bu forum alanlarında yukarıda bahsettiğim kategorilerde diğer forum üyeleri ile tartışma ve görüş alışverişi yapma olanağı mevcut.

Kısacası iyi.net Internette daha çok İngilizce olarak görmeye alıştığımız puanlama ve karşılaştırma sitelerine Türkçe “iyi” bir alternatif. Üye sayısı arttıkça ve yorumlar fazlalaştıkça faydası da o oranda artacaktır.


HERŞEYİN “İYİ”SİNİ BULMAK İÇİN HERŞEYİN “İYİ”SİNİ BULMAK İÇİN Reviewed by Fırat Tarman on Eylül 28, 2013 Rating: 5

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.