Ceza Tahtası


Teknomani blogunu açmaktaki ve yazmaktaki amacım, "Neyi Amaçlıyorum" yazımda belirttiğim gibi, bilgiyi paylaşmak. Ancak bu bilgiyi paylaşırken, mümkün olduğu kadar özgün yazılar yazmaya çalışıyorum. Çeviri yaparken dahi, en az 5 kaynaktan bir şeyleri bir araya getirip, bir emek harcayarak yazılarımı oluşturuyorum. Bazen çok beğendiğim yazıları birebir çevirsem de, bunu minimumda tutuyorum. Aslında birebir çeviri bile bir emek gerektiriyor sonuçta.

Eğer bir siteden yazı kopyalıyorsanız, emek sahibine saygı gösterip, hangi siteden kopyaladığınızı altına bir not olarak düşmeniz ve asıl yazıya bir bağlantı vermeniz gerekir. "Ceza tahtası"nda bunu yapmayıp, yazılarımı birebir kopyalayan siteleri teşhir etmek amacım. Aslında daha fazlasını yapıp Google'a bir şikayette bulunmam durumunda, eğer site Blogger'da ise yayınını durdurmak, başka bir sunucuda ise Google arama sonuçlarından dışlamak gibi yaptırımlar çalıştırılabiliyor. Ama ben bu arkadaşların yanlışlarından dönerek asıl yazılarıma bir bağlantı vermelerini bekliyorum. Böyle yaptıklarında bu listeden de çıkarılacaklar.


Bu liste dinamik bir listedir. Buldukça, farkettikçe kopyalayanları buraya ekliyorum. Ayrıca, Facebook ve Google+ üzerinde de çok fazla kopyacıya rastlıyorum. Bunları genelde bu listeye almıyorum ve uyarı için yorum bırakmakla yetiniyorum. Ama bir türlü bitmiyorlar, o da ayrı!


Ceza Tahtası

Orjinal Yazı : Evrendeki en büyük yıldız hangisi? (Yayın Tarihi 6 Mayıs 2014)

Orjinal Yazı : İnsan Vücudu İle İlgili 100 İlginç Gerçek (Yayın Tarihi 26 Kasım 2013)

Bu yazı ile ilgili çetele tutmak neredeyse imkansız! Çok popüler olan bu yazıyı yürüten yürütene. Bulabildiklerim aşağıda;
Orjinal Yazı : Teknoloji İle İlgili Söylenen ve Sonradan Komik Olan Sözler (Yayın Tarihi 1 Ekim 2013)
 • Hayat Komik Blogu, yayın tarihi 25 Ocak 2014. Nedense sadece "davet edilen" ziyaretçilere açık şu anda :)

Orjinal Yazı : Murphy Kanunlarının Kaynağı Nedir? (Yayın Tarihi 7 Haziran 2013)

 • Dünyalılar.org, yayın tarihi belirsiz, yazının bir kısmı benim yazımdan alıntı.

Orjinal Yazı : Dünyanın En Garip Havaalanları (Yayın Tarihi 14 Haziran 2013)
 • Kokpit Haber, yayın tarihi 18 Haziran 2013 (Yazının dibinde bir Teknomani notu var, bağlantı ve alıntı olduğunu belirten bir ibare yok) *** SİTE ASKIYA ALINMIŞ ***

Orjinal Yazı : Farklı Düşünmek (Yayın Tarihi 28 Mart 2012)

Orjinal Yazı : Sabit Disklerin İnanılmaz Gelişimi (Yayın Tarihi 11 Ekim 2011)
 • TürkMMO Forum, yayın tarihi 13 Kasım 2011 (Forumda paylaşılan bilgilerin baş kısmı yazımdan aynen alıntı)
Son Güncelleme : 14 Mart 2017
Ceza Tahtası Ceza Tahtası Reviewed by Firat Tarman on Nisan 27, 2014 Rating: 5

9 yorum:

 1. Cok iyi bir fikir olmus bu ceza tahtasi umarim etkili de olur. Insanlarin emek ve zaman harcadiklari hatta uzun yillar tecrübe biriktirip meydana getirdikleri yazilarini pervasizca sahiplenip kendi emegiymis gibi tepe tepe kullanmak kabullenilebilir birsey degil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Liste her gün kabarıyor. Alıntı yapanların pek de umurlarında değil açıkçası...

   Sil
 2. Tebrikler, tüm alıntı yapanları takip edip listeyebilmek de başarı. Malesef insanlar hiçbir değişiklik yapmadan yazıyı alıp kendi sayfalarında yayınlayabiliyorlar. Yalnız gördüğüm kadarıyla siz burada belirttikten sonra bazı siteler alıntı olduğunu belirtmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tümünü yakaladığımı söylemek çok iddialı olur ama alıntı yapanları yakalamak için Google araması ya da bu işe özel programlar/web siteleri var.

   Blogumun en altında telif hakkı ile ilgili bir uyarı var. Alıntı yapanlar bu yazının Teknomani'den alındığını belirtmeli ve orjinal yazıya tıklanabilir bir bağlantı vermelidir. O durumda olan siteleri zaten buraya hiç eklemiyorum, sonradan düzeltenleri de listeden siliyorum.

   Sil
  2. Ya fırat abi senden aldığım yazı daha googlede çıkmıyor yazıya 30 görüntüleme gelmiş 23 ü bot 7 ziyaretçi, senden aldığım makaleyi kalabalık etsin diye almıştım ve yazıda kaynak linki var ama sayfada çıkmıyor 30x15 bir görsel hazırla bağlantı vereyim link ekleyemiyorum, olmuyor. Emeğine saygım sonsuz büyüğümsün üstad...

   Sil
  3. Özcan kardeşim, senden yaşça bayağı büyüğüm, o yüzden verdiğim öğütlere alınma lütfen :)

   Bir yazıyı birebir kopyalarsan, arama motorları cezalandırır, o yüzden Google'da görünmüyorsun. Link eklemek o kadar zor değil. Blog yazdığına göre nasıl yapacağını biliyorsundur. Yapman gereken tek şey, kendi yazının en başına ya da sonuna "bu yazı Teknomani'den alıntıdır" yazıp, orjinal yazının linkini eklemek. Bunu yaptığında buradan da ismini sileceğim. Hatta istersen bu yazışmamızı da silerim.

   Bir de tabii, "kalabalık etsin" diye yazı yazılmaz ya da kopyalanmaz. Kendi ürettiğin içerik her zaman en değerlisidir. Benim özgün içeriklerim arasında Google'da en üste çıkanlar bayağı tıklama getiriyor. Özgün bir yazı yaz ve biraz sabret. Ben Teknomani'yi 2007'de yazmaya başladım, bir ara bıraktım, sonra 2010'da düzenli yazmaya başladım. Ancak son 5-6 aydır hit sayısı gözle görülür biçimde arttı, yani 4 sene düzenli yazdıktan sonra... O yüzden sabretmek önemli.

   Başarılar dilerim...

   Sil
 3. Ceza tahtası iyi fikir. Onları afişe etmenin yanında bir nevi reklamları da yapılmıyor mu, diye düşünmeden edemedim. Benim yazılarım da link vermeden kopyalanıyor, eğer rastlarsam uyarıyorum, düzelten pek yok. Çok hit alan bir site de utanmadan bunu yapabiliyor. Ne diyelim artık... Kolaylıklar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reklamlarını yapmıyorum, verdiğim bağlantılar "no-follow"... Bu sitede gördüğü araklayanlar listesindeki siteleri takip edecekler de etsin zaten, bana gelmesinler :)

   Daha ne araklayanlar var da, şimdilik vaktim ve sabrım yetmiyor...

   Sil
 4. hocam http://davetsizhayat.com daki içeriğiniz kaldırılmış ceza tahtasından silmenizi rica ediyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.